Kategoriler
Notlarım

Zihinsel Beslenmem #2

Sabah okumalarımda zihinsel beslenme anlamında besleyici, ilham verici olan ve paylaşmaya değer gördüğüm içerikleri sizlerle buluşturuyorum.

Kurban Bayramı'nda Zihinsel Beslenme C: Photo by Siti Rahmanah Mat Daud on Unsplash
Kurban Bayramı’nda Zihinsel Beslenme
C: Photo by Siti Rahmanah Mat Daud on Unsplash

Zihinsel Beslenmem yazı serimin 2.’sine hoş geldin. Bu hafta zihinsel beslenmem sadece okumak ve dinlemekle sınırlı kalmadı. Aynı zamanda gezdim de. Bu hafta cuma günü ile başlayan Kurban Bayramı’nda babamla birlikte memleketim Kastamonu’ya büyüklerimizin yanına gittik. COVID-19 pandemisi dolayıysıyla eski bayramlara hiç ama hiç benzemeyen bir bayram oldu. Bayram etkinlikleri yapılmayınca biz de Kastamonu’nun güzelliklerini keşfedelim dedik. Haftaya yayınlamayı planladığım bir yazı ile bu gezimin detaylarını çektiğimiz fotoğraflarla birlikte paylaşmayı çok istiyorum. Umarım sizler için de sağlıklı ve mutlu bir bayram olmuştur, oluyordur.


Eğer göz atmadıysan Zihinsel Beslenmem yazı serisinin bir önceki bölümüne de bakabilirsin.


Bu hafta ayrıca geçen haftalarda başladığım Schopenhauer’in Hayatın Anlamı adlı kitabını bitirerek başlamıştım. Bayram tatilinde ise Hasan Ali Toptaş’ın Ölü Zaman Gezginleri adlı öykü kitabını okudum. İlk kez Hasan Ali Toptaş okudum ve diline ve yazı zekasına hayran kaldım. Favori öykülerimin arasına girmeyi başaran öyküleri varmış, keşfetmiş oldum. Diğer bir bitirdiğim kitap ise Jack London’un Demiryolu Serserileri adlı eseri oldu ve çok beğendim. Sanırım bu eser otobiyografik bir eser. Tam emin olamadım en kısa zamanda araştırmak ve öğrenmek istiyorum. 

Son olarak memlekete gelip doğayla iç içe olduğum bu günlerde Yaşar Kemal’in doğayı o harika betimlemeleriyle anlattığı kitaplarından bir tanesini okumamak olur mu? İnce Memed sersinin ilk kitabını okumuştum fakat üzerinden haftalar geçti. Ben de doğayla iç içe olduğum bu günleri o arayı daha da uzatmamak için bahane olarak kullandım ve İnce Memed serisinin 2. kitabına başladım. Yaşar Kemal bu kitaba, Anavarza’nın doğasını ve bitki örtüsünü sayfalarca anlatarak betimleyerek başlıyor. Topraklarımızı bu kadar güzel anlatan bir yazarımız olduğu için ne mutluyum!

Zihinsel Beslenme

Bu hafta hem okuyarak hem dinleyerek hem de gezerek dolu dolu geçti. Okuduklarımdan ve dinlediklerimden paylaşmaya en değer gördüklerim sizlerle…

Teknoloji ve İş Dünyası
 • Medium, Türkçe Yayın | Yeni Nesil Gezgin: Uzaktan Çalışan Beyaz Yakalılar!

  COVID-19’dan sonra birçok sektör için uzaktan çalışmak bir tercih haline gelmeye başladı.  İlgimi çeken şey ise bu durumun iş seyahati ve vizeler üzerine birtakım etkileri oluşu oldu.

Promadic Traveler (Progressive Nomad), yani “ilerici göçebe” olarak adlandırılan bu yeni gezginler; ekolojik duyarlığa sahip olan, toplumsal fayda amacı güden, entelektüel, deneyim odaklı, yalnız başına seyahat edebilen, kendisi ile aynı değerlere sahip markaları tercih eden ve teknolojiden aktif biçimde yararlanan bireyler olarak öne çıkıyor.

Azra Betül
Kültür, Sanat, Edebiyat ve Yaşam

‘Yeni normal’ dönemde herhangi bir değişiklik beklememeli, çünkü yeni normalin eski normalden bir farkı yok. Neden olsun ki? Dünya COVID-19 ile değişmedi. Boyuna değişiyor o; her dakika.

Mustafa Arslantunalı

Ben eleştiriye neden ihtiyaç duyarım? Sanat seyircisi olarak buna yanıtım, gördüğüm sanat işine başkalarıyla birlikte bakmaya duyduğum ihtiyaçta yatıyor. Birilerinin; o işi değerlendirmeme, alımlamama destek olması, bana kaçırdığım açıları, detayları yakalama fırsatı sunması ve belki de bana “Yanılıyorsun” demesi için. O “birilerinin” eleştiri becerisine sahip olduğunu bildiğim kişiler olmasını isterim elbette.

Bahar Çuhadar
Görsel Bigumigu’dan alındı. Görsel: Instagram
 • journo | Tatilden iş çıkarmak: Bakmasını bilene dağlar taşlar haber dolu

  Mest oldum desem az kalır. Bu ülkenin toprağını, dağını, kültürünü anlatanlara bir başka samimiyet duyuyorum. Gazetecilikle, zevk adına yapılabilecek birçok şeyi birleştiren Serkan Ocak, Aladağlar’ın Emler Zirvesi ve karşılaştıklarını anlatmış.

Bilmeyenler için biraz Aladağlar’ı anlatalım. Adını ilk duyduğumda “Acaba hangi memlekette?” diye içimden geçirdiğim bir yere, her yıl gideceğim aklımın ucundan dahi geçmezdi. Kayseri-Niğde-Adana arasındaki bu sıradağlar, Türkiye’deki dağcıların mabediymiş meğer. Neden öyle olduğunu ilk gördüğümde anladım.

Ben Türkiye’de bu kadar güzel manzaraya az rastladım. Tamam, Anadolu’nun dört bir yanı güzel fakat burası bir başka.

Serkan Ocak
Pencerede Bitki Yetiştirme Sistemi: Bottle Farm | Görsel Bigumigu’dan alındı.
Görsel: Youtube, Kickstarter, Bottle Farm
Görsel Önyargılara Karşı Kaleydoskop Başlık | Görsel Bigumigu’dan alındı.
Görsel: Designboom
Eğitim ve Bilgi
 • Medium, Türkçe Yayın | Küçük Kardeşim, En İyisi Olmak Zorunda Değilsin!

  Milyonlarca sperm arasından birinci gelerek başladığımız hayatta hep bir başarılı olma yarışının içerisinde oluyoruz. Eğitim sistemimiz, ailemiz bizi hep daha başarılı görmek için yarışın içerisine dahil etmeye çalışıyor. Bunun hep yanlış olduğunu düşünür kendimce bilirdim fakat Fırat Akkuş’un kaleminden “Küçük Kardeşim, En İyisi Olmak Zorunda Değilsin!” adlı yazısını ve kardeş tavsiyelerini okuduktan sonra anladım ki bu yarış merakı çağımızın en büyük sorunlarından biri. Sınavlar ve onların sonuçlarıyla beraber kurduğumuz hayallerle büyüyür genç neslimiz. Burada büyük bir problem yok mu?

Annen baban seni sinir ediyor olabilir, seni sevmediklerini, sana inanmadıklarını düşünebilirsin. Şu an bunları düşünmen çok normal, hayatı yaşadıkça ve onunla daha yakından tanıştıkça bu düşüncelerinin ne kadar bencil ve yanlış olduğunu fark edeceksin.

Fırat Akkuş

Çeviri alanında çalışanların sıklıkla duyduğu İtalyanca bir deyiş olan “Traduttori traditori” (Çevirmenler haindir) ibaresi, aslında biraz sert görünse de bir bakıma çevirmenin her daim tetikte olması gerektiğini ima eder.

Mert Can Yılmaz
 • Yalansavar | Seçici Şüphecilik

  Seçici şüphecilk nedir? Diğer şüpheciliklerden farkı nedir? Açıkçası günümüzde bu tarz yaklaşımlara sahip olanları bulmak ya da durmak zor değil. Verilen örneklere kendimin de ne kadar yatkın olduğumu farkedince biraz şaşırdım. Seçici şüheciliğe karşı bilinçli olmak en önemlisi gibi gözüküyor.
 • journo | Yaşlılara karşı nefret dili revaçta, çünkü yaşlanmaktan korkuyoruz

  COVID-19 pandemisinde uygulanan 65 ve yaş üstüne sokağa çıkma yasağı, duyulan ayrımcılık duygularının daha da filizlenmesine neden olmuş gibi gözüküyor. Yaşlıların da sesini duyurmayı hedefleyen bu yazıyı okuyup daha duyarlı olmak için bir adım olarak görebiliriz.
 • Doğruluk Payı | Sosyal Medya Düzenlemesi Kanunlaştı

  Türkiyedeki sosyal medya kullanım istatistiklerine ve sosyal medya düzenlemesinin maddelerine ilişkin bilgileri hızlıca göz atabilirsiniz. Ayrıca diğer ülkelerde sosyal medya üzerine nasıl uygulamalar olduğunu da öğrenebileceğiniz bir kaynak.
Bilim

Uzun ve sağlıklı yaşayan her insana “sırlarının” ne olduğunu soruyorum. Uzun bir yaşamın anahtarı nedir? Bu soruyu deneyimleriyle konuşarak cevaplayabilenlerden daha iyisi var mıdır? İşte bu adamların bana söyledikleri: Meraklı olmalısın.

Hasret Gundogan
 • BİLİM ve ÜTOPYA | Dil ve renk algısı

  Aşağıdaki soruların cevabını bulacağınız harika bir içerik. Biraz uzun o yüzden yanında çay ya da kahve iyi gidecektir.

İçinde yaşadığımız kültür, düşünce sistemimizi, dünyayı nasıl algıladığımızı, nasıl anlamlandırdığımızı etkiler mi? Konuştuğumuz dil ile düşüncelerimiz arasında bir ilişki var mı? Farklı dilleri konuşanlar farklı kalıplarda mı düşünürler? Biliş ve kültür arasında bir bağ var mı?

Emre Özgen
Roma İmparatorlarının Fotogerçekçi Portreleri Oluşturuldu | Görsel arkeofili’den alınmıştır. Augustus. C: Voshart.com
Dinlediklerim

Babamla birlikte memleketimize doğru arabayla yola çıktığımızda yolculuk boyunca podcast dinleme alışkanlığımız ortaya çıktı geçmiş senelerde. Hem dinleyip hem de dinlediklerimiz üzerinden sohbet etmek yolculuğu daha da eğlenceli kılıyor. Ben de iz bırakan bazı podcastler ise bunlar:

 • Botanitopya | Yaşar Kemal’in anlatılarındaki “doğa ve insan”

  Yaşar Kemal, kitaplarında doğayı da bir roman karakteri olarak yer veren ve gazete yazılarında röportajlarında doğayı savunan ona sahip çıkan bir duruş sergileyen bir yazarımız, sanatçımızdır. Benim Yaşar Kemal sevgimi ve kitaplarına olan tutkumu yakın çevremdeki arkadaşlarım bilir. Bu kısa podcast bölümü ile Yaşar Kemal’e tekrardan hayran kalmamak mümkün değil. Bu topraklarda ne kadar da duyarlı sanatçılarımız varmış diyebilmek için bile dinlenmeli!
Web’den dinlemek için tıklayın.
 • Fularsız Entellik | En Yararsız Öğüt: Kendine Güven

  Özgüven, özgüven ve özgüven.
 Web’den dinlemek için tıklayın.
 • Merdiven Altı Terapi | Geçmişimi Saklamalı Mıyım?

  Yaşadığı yerin geçmişini öğrenince arada oluşan bağı anlatan bir podcast bölümü. Ayrıca duyulmayan bir tarihi anlatıyor: bir apartmanın geçmişinden bir bankerin tazminat mücadelesine kadar uzanan bir tarihi anlatıyı aktarıyor bize.
 • Düşler ve Düşüşler | Güzel Bir Hikaye Yaratabilmek w/ Erhan Erkut
 • Zihnimin Kıvrımları | Mutluluğun Peşinde

  Mutluluk nedir gercekten biliyor muyuz? Acaba mutluluk kavramimiz var mi? Serdar Kuzuloglu bircok soruya cevap aradigi bu podcast guzel vakit gecirmek icin birebir 🙂
Web’den ya da Youtube’dan dinlemek için tıklayın.

Zihinsel beslenmenizin kalite olup her daim devam etmesi dileğiyle!

Bir Cevap Yazın